Mit kell tudni a menedékes státuszról? Hogyan védi a magyar állam az ukrán-orosz háború elől menekülő személyeket? Magyarország első biztonságos országként védelemben részesíti azokat, akik az ukrán-orosz konfliktus miatt otthonukat elhagyni kényszerülnek.
A védelem – menedékes státusz
Amennyiben valaki az ukrán-orosz háború elől menekül, úgy az 56/2022. (II. 24.) Kormányrendelet értelmében menedékes státuszra jogosult. Ez a státusz Magyarországon ideiglenes védelmet jelent.
A személyi kör
A védelem az Ukrajna területéről érkező ukrán állampolgárokra, illetve az Ukrajnában jogszerűen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárokra (például tartózkodási engedéllyel vagy vízummal rendelkező személyek) terjed ki. A család egységének biztosítása céljából (kérelemre) menedékesként kell elismerni az ilyenként elismert külföldi személy azon családtagját is, akit az Európai Unió más tagállama részesít ideiglenes védelemben, feltéve, hogy az elismeréssel a menedékesként elismert külföldi egyetért.
Hogyan kaphat valaki menedékes státuszt?
A menedékes státusz elismeréséért folyamodni kell, ennek módja a kérelem benyújtása. Az eljárás során jellemzően hivatalos okmányokkal (pl.: útlevél) kell igazolni az ukrán állampolgárságot vagy a jogszerű tartózkodás tényét. Azonban a helyzetre való tekintettel a hatóságok a megfelelő dokumentumokkal nem rendelkezők esetében is megadhatják az ideiglenes védelmet, azonban ilyenkor hosszabb tartamú meghallgatásra lehet számítani. Az eljárást az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság 45 napon belül folytatja le.
Vannak-e kizáró okok?
Igen, természetesen a magyar állam bizonyos esetben kizárja az ideiglenes védelem megadását. Ezek jellemzően nemzetbiztonsági okok, illetve korábbi bűncselekmények elkövetésére vezethetők vissza.
Mire jogosult egy menedékes?
A menedékes jogosult személyazonosságot igazoló okmányra, utazást lehetővé tevő okmányra, meghatározott körben ellátásra, támogatásra és szállásra is. Emellett az ideiglenes védelemre jogosult személy a külföldiekre vonatkozó általános szabályok szerinti munkavégzésre is jogosult.
A fenti körben természetesen szállást, egészségügyi ellátást és pénzbeli hozzájárulást biztosít a magyar állam.

Meddig tart az ideiglenes védelem?
A státusz addig tart, ameddig a kormány megítélése szerint a státusz kiadásához vezető ok fennáll.
Mi történik addig, amíg az eljárás tart?
A magyar állam az Ukrajnából érkezőket befogadó állomáson szállásolja el. Azok számára azonban, akik maguk tudnak gondoskodni a szállásukról, nem kötelező befogadó állomást igénybe venni.
A vonatkozó Kormányrendelet itt érhető el.
Mi az a Legisly Jogklinika?
A Jogklinika egy ideiglenes nonprofit kezdeményezés, amelyhez joghallgatók és jogászok csatlakoznak és amelynek célja a bajbajutottak megsegítése. Ennek a kezdeményezésnek a segítségével főként online adunk alapvető információkat azoknak, akik a háborús konfliktus elől menekülnek.
A Jogklinikán az online meghirdetett időpontokon lehet segítséget kérni. Ezeken az időpontokon, egy konzultáció keretében ismerhető meg a hatályos és aktuális jogszabályi környezet a konfliktus elől menekülők számára. A Jogklnika természetesen jogi tanácsadást és jogi szolgáltatást nem nyújt, kizárólag humanitárius célú tevékenységet végez.
